O domkach z tarasami czyli nowelizacja prawa budowlanego

   Dobra wiadomość w tych trudnych wirusowych czasach: według ostatniej nowelizacji prawa budowlanego dużo łatwiej będzie budować zadaszone tarasy. Osoby nie planujące budowy pewnie w żaden specjalny sposób się z tego nie ucieszą, ale Ci, którzy planują - mogą otwierać szampana :)

    Osobiście uwielbiam tarasy i gdyby to rozporządzenie weszło rok temu, nasz domek pewnie wyglądałby inaczej (mamy tarasik ale mały /może na razie? ;)
Do tej pory wolno było postawić bez pozwolenia na budowę domek do 35m2 na tzw. zgłoszenie (bardzo uproszczona procedura i biurokracja ale jednak). Niestety zadaszone tarasy podparte filarami były wliczane w te 35m2 (tarasy dodatkowe można było traktować jako utwardzenie powierzchni gruntu ale nie mogły mieć filarów - gdy miały, były często wliczane do tych maksymalnych 35m2 i tym samym zmniejszały powierzchnię mieszkalną). Teraz już nie będą. Jeśli nie przekroczą kolejnych 35m2 (a to przecież baaardzo duży taras) - wówczas będzie można stawiać je bez zgłoszenia:fragmenty:oraz dalej - mowa także o tarasach w punkcie 31:

Zatem dla planujących budowę bez pozwoleń wspaniałe wieści:
- można postawić domek 35m2 na zgłoszenie
- można dołączyć do niego przydomowy ganek 35m2 na zgłoszenie (lub oranżerię) - zatem powierzchnia mieszkalna wyniesie już 2x35=70m2
- teraz jeszcze można dobudować bez zgłoszenia taras do 35m2 oraz altany i wiaty.

Aż zazdroszczę ;)

Cały tekst ustawy tutaj.


Poniżej kilka inspiracji zaczerpniętych z Pinteresta.
Uwielbiam małe domki z tarasami :)


mały z tarasem w kształcie litery L (chyba ;)

malutki ale z imponującym tarasem

też ciekawie :)

pomysł na mały domek z gankiem i oranżerią 

tu prawdziwe maleństwo z gankiem ale urocze

domek około 35m2 z oranżerią 

słodziak z tarasem 


podobny do tego powyżej ale z balkonem (balkony można u nas bez zgłoszenia)


tutaj taras chyba nawet większy od powierzchni domku :)


uroda symetrii :)


taka rozbudowa dołu mi się marzy :)

Dla budujących pomyślności, a dla wszystkich zdrowia! 

Komentarze

 1. Ale fajnie. Dobrze wiedzieć, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że fajnie, pewnie wielu osobom te zmiany bardzo ułatwią budowę. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Dobry wieczór! Z przyjemnością czytam Pani bloga i podziwiam biegłość w odczytywaniu polskiego Prawa budowlanego, bo ja, przyznam szczerze, coraz mniej z niego rozumiem. Gdybym 10 lat temu wiedziała, że mogę zbudować domek letniskowy na zgłoszenie, to zrobiłabym to i zaoszczędziła sobie mnóstwa czasu i nerwów. Czy jest Pani absolutnie pewna, że ten przepis rzeczywiście działa? Nas poinformowano, że dla działki rolnej, którą kupiliśmy na Mazurach musimy uzyskać warunki zabudowy niezależnie od wielkości planowanej zabudowy. Na działce rolnej bowiem nie możemy postawić NIC poza zarejestrowaną przyczepą kempingową. Odmówiono nam warunków zabudowy z przyczyn środowiskowych, bo obok znajduje się naturalny, sezonowy staw o powierzchni 300m2. W tych okolicach od 2008 nie dopuszcza się zabudowy bliżej niż 100 m od jakiegokolwiek zbiornika wodnego, nawet jeśli jest to podmokły dołek wysychający w latach suszy. Czy prawo zmieniło się od 2010 roku i teraz rzeczywiście wystarczy zgłosić budowę małego domku bez występowania o WZ? Będę wdzięczna za proste wyjaśnienie, bo gdy czytam cytowane przez Panią przepisy nadal niewiele rozumiem.
  Pozdrawiam serdecznie, Marianna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry i dziękuję za miłe słowa. By się odnieść do tego, co Pani napisała podzielę się tym, co miało miejsce w naszym przypadku: otóż planowaliśmy domek na obszarze Natura2000, który szczęśliwie posiadał plan zagospodarowania przychylny dla zabudowy rekreacyjnej. Wysłaliśmy zgłoszenie ale pisemnie odmówiono nam budowy. Powód - brak dokumentu o treści: "teren zwolniony z produkcji rolnej". Innymi słowy - musieliśmy mimo planu zagospodarowania dopuszczającego zabudowę rekreacyjną, i tak odrolnić działkę. Po drodze była jeszcze decyzja bazująca na planie zagospodarowania i naszym opisie technicznym zwalniająca nasze zamierzenia budowlane ze szczegółowej oceny oddziaływania na obszar Natura2000. Piszę o tym dlatego, by powiedzieć, że po wysłaniu zgłoszenia domku otrzymaliśmy pismo odmawiające zgody. Dopiero po załatwieniu odrolnienia i aprobacie środowiskowej, gdy wysłaliśmy zgłoszenie ponownie - wówczas otrzymaliśmy pismo o treści: brak przeciwwskazań. Czyli nie jest to tak, że wysyła się zgłoszenie i już. Dwa tygodnie później przychodzi pismo odmowne. Wygląda na to, że działki na obszarach chronionych są pod szczególną lupą. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. A w nawiązaniu do tej nowelizacji podpisanej teraz w marcu - jest napisane: altany do 35m2 można stawiać bez zgłoszenia - daje to przestrzeń dla dyskusji co jest altaną, a co już nie jest.

   Usuń
 3. Uwielbiam tarasy z zadaszeniem, ale mam z nimi pewien problem, one mocno zacieniają wnętrza na dole domu,
  mam taras, który bym chętnie zabudowała by móc z niego korzystać podczas deszczu np , ale wiem, ze jedynym rozwiązaniem byłaby zabudowa dachu szklana, inaczej bym nie wytrzymała w ciemnym głównym salonie, bo uwielbiam, słońce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, my też rozważamy zabudowę szklaną. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 4. Domek moich Dzieci już stoi, a taras do wykonania wkrótce.
  Pozdrawiam cieplutko, zdrówka życzę i spokoju:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie! 70m2 to już całkiem przyjemna powierzchnia :)))

  pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia domków aż nie wiadomo który najładniejszy. są urocze! zresztą tak jak Wasz :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, wertuję właśnie wszystkie dostępne informacje dotyczące budowy domku do 35 m na zgłoszenie. Martwił mnie właśnie problem tarasu, czyli na mocy nowej ustawy mogę postawić taras 7/4 i go zadaszyć? Nie złożyłam jeszcze wniosku, czy w rysunku, który jest wymagany dołączyć taras który mam zamiar postawić? Czy wystarczy tylko sam domek? A jak wygląda sprawa budynku gospodarczego? planuję również postawienie takiego o wymiarze 6/3. Moja działka to ponad 600 m. Jestem ciekawa jak wygląda Pani zdanie?. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, na mocy przytoczonej ustawy (dokładnie punkt 2, podpunkt 31) budowa tarasu, o jakim Pani pisze, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Skoro nie wymaga zgłoszenia, nie jest wymagane, by zgłaszała go Pani podczas zgłaszania domku do 35 m2. W ustawie nie ma nic na temat zadaszenia tarasu, można zatem wnioskować, iż dla ustawodawcy nie ma znaczenia jakiego typu będzie to taras dopóki będzie "naziemny" (zatem nie może być np. podziemny lub luźno lewitujący :)
   Jeśli chodzi o budowę budynku gospodarczego (na tej samej działce co domek), to warto odnieść się do planu zagospodarowania terenu. Zazwyczaj jest tam informacja jaki procent zabudowy działki jest dopuszczalny, policzyć powierzchnię obu budynków w procentach i porównać. Pozdrawiam, M.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Teraz jestem już spokojniejsza. Mam jeszcze jedno małe pytanko, czy we wniosku umieścić zapis nieużytkowego poddasza czy lepiej antresolę. Z tego co się orientuję to nie ma ograniczeń co do wysokości tylko jest wymóg kąta nachylenia dachu. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Lidia

   Usuń
  3. Dzień dobry, proszę pamiętać, że domy na zgłoszenie powinny być parterowe. Zgodnie z prawem budowlanym antresola nie stanowi osobnej kondygnacji, poddasze tak. Zgodnie z przepisami poddasze użytkowe powinno mieć co najmniej 250 cm (liczy się tu najwyższy punkt poddasza) - niższe mogą być kwalifikowane jako np. przestrzeń wentylacyjna tj. poddasze nieużytkowe. Bywa, że ten temat budzi spory i wątpliwości.
   Chciałam jeszcze dodać kilka słów o domku gospodarczym, jako drugim obiekcie na działce. Proszę mieć na uwadze, że on także powinien być zgłoszony, jeśli nie jest altaną. W prawie budowlanym nie funkcjonuje definicja altany - jest natomiast określenie obiektu budowlanego tj. budowli, która jest trwale związana z gruntem, wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadająca fundamenty i dach. Jeśli domek gospodarczy będzie spełniał WSZYSTKIE wymienione warunki - wówczas powinien być zgłoszony. Pozdrawiam i trzymam kciuki za pomyślność planów.

   Usuń
  4. Dziękuję za szybką odpowiedź, to bardzo miło z Pani strony. Mam nadzieję, że wszystko uda się załatwić i już niedługo będę się cieszyć swoim wymarzonym domkiem. Pozdrawiam serdecznie Lidia

   Usuń
  5. Proszę napisać czasem jak się sprawy mają. Będę trzymać kciuki! Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
  6. Witam serdecznie. Na obecną chwilę załatwiamy formalności, mam nadzieję, że w tym tygodniu zgłoszenie zostanie wysłane i pozostanie nam czekać na odpowiedź. Do tej pory udało nam się zamknąć wszystkie media, więc jest już duży plus. Pozdrawiam serdecznie. Lidia

   Usuń
  7. Dzień dobry! Gratuluję sukcesu z mediami - to wielka rzecz!
   Bardzo mi miło, że Pani dzieli się tymi przeżyciami. Przy budowie domku każda rzecz cieszy bardzo, prawda? Każdy sukces i przebyty etap, który zbliża do finału. Trzymam kciuki za pomyślną odpowiedź Starostwa (czasem jest pisemna odpowiedź typu: brak przeciwwskazań a czasem nie ma, choć wydaje mi się, że zawsze lepiej mieć pisemną aprobatę (można o nią wystąpić). Domek jest na lata, a w prawie tyle się zmienia. Pozdrawiam ciepło i miłego dnia!

   Usuń
  8. Witam serdecznie, na obecną chwilę nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ze Starostwa, więc myślę, że to może oznaczać zgodę :) Bierzemy się za fundamenty w najbliższych dniach i tak powolutku do celu. Nie mogę się doczekać kiedy usiądę na własnym tarasie z kubkiem kawy. Oby jak najszybciej :) Czytałam o zmianach w prawie budowlanym, które weszło kilka dni temu. Pani jest na bieżąco, czy są jakieś udogodnienia dla budujących takie domki na zgłoszenie? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam. Lidia

   Usuń
  9. 19 września uprawomocnią się ostatecznie nowelizacje z 13 lutego, o których rozmawiałyśmy. Największa nowość , która cieszy bardzo, to możliwość budowy domków letniskowych bez konieczności zgłaszania tarasów do 35 m2. Jeśli chodzi o brak odpowiedzi ze Starostwa to bardzo cieszę się razem z Państwem. Dodam, że można zadzwonić do Starostwa lub wysłać list z prośbą o potwierdzenie braku sprzeciwu wobec zamierzeń budowlanych. Nie jest to konieczne ale w razie chęci sprzedaży kiedyś działki (przez któreś pokolenie na przykład), mielibyście Państwo jakiś dokument stwierdzający, że domek nie był samowolą budowlaną. To takie chuchanie na zimne, ja tak mam 😄 Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu miłych chwil i radosnych emocji przy budowie 😊

   Usuń
  10. Dzień dobry. Mam drobne wątpliwości co do samego tarasu. Mianowicie zgłosiłam budowę domku 35mkw, planowałam zgłosić budowę zadaszonej wiaty 1cm obok domku ;). W tej konfiguracji dach wiaty wchodziłby pod dach domku, jednocześnie obie konstrukcje byłyby niezależne. Wraz z nowelizacją pojawia się "taras" (czyli de fakto moja wcześniejsza wiata) - czy jego zadaszenie musi opierać się o domek, czy mogę np. zaktualizować zgłoszenie budowy domku i umieścić taras pod opadającym dachem domku opartym na filarach. Mam nadzieję, że czujecie o co mi chodzi z jednolitym dachem i takim "dostawionym".

   Usuń
  11. Dobry wieczór, zgodnie z nowelizacją: "Nie wymaga zgłoszenia (...) budowa przydomowych tarasów o powierzchni do 35m2" (punkt 31). Ustawodawca nic nie dodał w kwestii montażu, można zatem przypuszczać, że nie ma znaczenia czy jego zadaszenie będzie się opierało o dom czy nie.

   Usuń
 8. Witam raz jeszcze, niestety dostałam złą wiadomość. Otrzymałam pismo w którym zabroniono mi postawienie domku. Powodem jest niby wysokość obiektu, na rysunku zaznaczyłam 5,80, powierzchnia jest ok bo 35m.Na tak wysoki domek nakazali pozwolenie na budowę ponieważ z dwóch stron działki jest las i kierują się przepisami przeciwpożarowymi, chociaż w planie zagospodarowania nie ma mowy co do ograniczeń wysokości. Poinformowano mnie, że mogę złożyć kolejny wniosek lub się odwołać, ale czy to coś da. Jestem załamana, to jaką wysokość powinnam zrobić, żeby było dobrze? Pozdrawiam :( smutna Lidia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie, przykro mi, że otrzymaliście Państwo odmowę. Ale przecież sprawa nie jest przegrana. Rozumiem, że problemem jest przede wszystkim materiał, z którego planowana jest budowa domu - tj. drewno. Według przepisów domek drewniany jest traktowany jako materiał rozprzestrzeniający ogień i musi znajdować się na planie zagospodarowania działki 16 metrów od granicy lasu. Jeśli wymienią Państwo ścianę od strony lasu oraz dach na materiał NRO (nierozprzestrzeniający ognia) wówczas można stawiać 12 metrów od granicy lasu. Jeśli wymienią Państwo na materiał całkowicie niepalny wówczas odległość minimalna = 8 metrów od granicy lasu. Tyle wiem ale proszę jeszcze doczytać lub zadzwonić do urzędu. Będę trzymać kciuki za pomyślność. Pozdrawiam!

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Musimy zrobić nowe zgłoszenie i zobaczymy jaka będzie odpowiedzi. Nie mogę uzyskać nigdzie odpowiedzi co do wysokości domku, bo to było dla nich głównym problemem, czy wysokość jeżeli podam 5m będzie ok. Ponoć górna granica to 5,5 m ale w tej sytuacji już nic nie wiadomo. W planie zagospodarowania nie ma wytycznych co do wysokości. Wydzwanialam gdzie się da i nadal nie mam odpowiedzi. No cóż coś wymyślimy. Pozdrawiam serdecznie Lidia

   Usuń
  3. Witam, prawo budowlane nie określa maksymalnej wysokości domków na zgłoszenie na działkach nie będących działkami na terenie ogródków działkowych. Minimalna dopuszczalna przepisami wysokość pomieszczenia mieszkalnego w domu jednorodzinnym wynosi 250 cm, nie dotyczy to domków letniskowych (one mogą mieć niższe pokoje). Parterowy domek letniskowy może mieć wysokość np. 220-250 cm cm plus antresole nie stanowiące kondygnacji lub inne przestrzenie np. wentylacyjne do 250 cm, plus grubość przegród budowlanych (sufit, strop, dach). Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam ciepło, M.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Dziękuję za każdy komentarz ale proszę nie umieszczać treści reklamowych - nie będą one publikowane.

Follow by Email

Popularne posty