Jak zabezpieczyć okna?     Domek dopiero w planach ale ja już myślę o szczegółach. Dziś o bezpieczeństwie, a dokładnie o zabezpieczeniu okien. Ten temat chodzi za mną od dłuższego czasu ale dopiero teraz, pod wpływem artykułu o historii szprosów, olśniło mnie :)

Otóż szprosy - te delikatne kratki w oknach - nie zawsze były takie delikatne. W przeszłości miewały dwie funkcje - jedną było przytrzymywanie mniejszych szyb (duże tafle nie były tak dostępne), a drugą - zabezpieczenie okna przed wejściem intruzów. Oczywiście pod warunkiem, że były nie do złamania.

Dlaczego nie skorzystać z tego i dziś?
Na temat włamań wiele już było napisane ale wiodące kwestie są dwie: włamywacze zazwyczaj albo wyważają okno albo je tłuką.
    Można stosować rolety antywłamaniowe, szyby antywłamaniowe, okiennice antywłamaniowe, nawet kraty - ale wszystkie te rozwiązania, choć dobre i sprawdzone, są jednak kosztowne - w domku letniskowym chciałoby się coś tańszego. Tak sobie myślę - a gdyby wrócić do historii i wykorzystać piękne szprosy (mam do nich słabość) jako jednocześnie zabezpieczenie przed włamaniem? Nie powstrzymają złoczyńcy przed zbiciem szyby ale mogą uniemożliwić wejście. Być może nawet jeśli potencjalny włamywacz zobaczy (latarką) solidną blokadę, wstrzyma się przed stłuczeniem szyby?

Mam na myśli coś takiego - nazywa się potocznie: sztaba. Można zamontować je na stałe, lub w postaci zdejmowanej.
Tym różni się sztaba od kraty, że montuje się ją zazwyczaj od wewnątrz i nie jest tak gęsta jak krata - ale przecież w istocie chodzi tylko o to, by włamywacz nie miał szans się przedostać - gęstość poprzeczek nie ma znaczenia. Na moje oko wystarczy jedna na dole i jedna u góry plus ewentualnie pionowa po środku czyli - na podobieństwo szprosów :)

Na pewno nie jest to tak subtelne i piękne jak typowe szprosy ale na pewno może dać poczucie bezpieczeństwa.

   Pewnie jeszcze nie raz ten temat będzie wracał tu w moich rozważaniach - ale na dzisiejszą chwilę myślę, że sztaby to całkiem rozsądne i niedrogie rozwiązanie. Co myślicie?

blog Vyspa domek nad morzem

Komentarze

 1. Niestety takie mamy czasy, że musimy zabezpieczać się przed włamaniami 😔. Moi znajomi zastosowali w domku klamk do okieni zamykane na kluczyk i to jest całkiem fajne rozwiązanie. Jak zablokuje się klamkę to nie można okna podważyć w celu otwarcia. Przed zbiciem szyby nie pomoże oczywiście, ale póki co swoją funkcję pełni. Osobiście podobają mi się bardziej szprosy, chociaż w przypadku zabezpieczenia trudno o estetyce mówić. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miły komentarz - takie czasy, faktycznie, zamiast bujać miło w obłokach, trzeba schodzić na ziemię i myśleć jak by tu na różne sposoby zabezpieczać i dbać o to, co ważne. Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. Moje dzieci budują dom, są na bieżąco z nowościami. Ja tylko oglądam i podziwiam:)
  Tak jest też u Ciebie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz ale proszę nie umieszczać treści reklamowych - nie będą one publikowane.

Popularne posty