JAKI DOMEK WYBRAĆ? - PYTANIA PRZED ZAKUPEM


Jeśli planujemy budowę domku letniskowego - wybór gotowych projektów jest duży,
można też pomyśleć o projekcie indywidualnym -


Jakie pytania warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o wyborze domku letniskowego? •  czy wystarczy nam 35 m2 powierzchni? (wtedy możemy stawiać domek na zgłoszenie, bez dodatkowych formalności typu projekt budowlany, projekt zagospodarowania działki, pozwolenie na budowę, odbiór budowy, powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna itp.) 
 • jaka bryła domku odpowiadałaby nam najbardziej?

to pytanie wiąże się ze stylem naszego życia i liczbą domowników, którzy lubią / bądź nie lubią przebywać w odosobnieniu w swoich pokojach

(u nas akurat dzieci nie przepadają za tym, gdy prosimy ich, by poszły do siebie na górę
 - wolą być na dole z nami w dużym salonie -
- z tego względu wiemy już, że domek letniskowy z małym parterem i sypialniami u góry nie spełniłby swojej roli
 - choć dla wielu osób na pewno byłby ciekawym rozwiązaniem, wartym zastanowienia
 (sypialnie u góry mogą być całkiem przestronne, u dołu muszą być maleńkie)

 • czy zależy nam na antresoli? - prawdę powiedziawszy jeśli wybiera się domek "na zgłoszenie" to zgodnie z aktualnymi przepisami musi on być parterowy - pełne poddasza, które nie są antresolami, odpadają (chyba, że będą niskie i mamy ochotę na dyskusje z urzędami broniąc ich, że nie są kondygnacjami mieszkalnymi)
zatem - czy marzymy o antresoli? - jedni marzą (np. nasi najmłodsi), inni nie - jeśli antresola nie jest konieczna możemy skorzystać z bogatej oferty domków parterowych (są one tańsze, gdyż mają mniejszą powierzchnię użytkową)
 • czy planujemy taras? - nasi znajomi mówią, że z całego swojego domku taras lubią najbardziej i to bez względu na to czy pada, czy nie -

  "gdy pada jest nawet przyjemniej
- zamiast smażyć się na słońcu siedzimy na tarasie pod zadaszeniem
 i godziny mijają na dobrym jedzeniu i pogaduchach" 


- zatem czy warto budować domek bez tarasu? 
- przemycę tu jednak stary problem, że taras zwiększa powierzchnię zabudowy, więc jeśli chcemy mieć te 35m2 na pokoje z łazienką i kuchnią - trzeba wymyślić coś sprytnego 
(i tak dobrym rozwiązaniem może okazać się dobudowa tzw. przydomowego ganku, wiaty lub altany - wszystko na zgłoszenie) 
- najgorzej budować taras jako samowolę i liczyć, że jakoś to będzie, gdyż kara i legalizacja mogą być co najmniej mało opłacalne ;)
 • kiedy będziemy chcieli używać domku? - jeśli tylko latem, można go nie ocieplać lub ocieplić tylko podłogę i dach (wnętrze nie nagrzewa się wówczas tak bardzo); jeśli jednak planujemy spędzać w nim urlopy wiosenne czy jesienne - dobrze byłoby, by był ocieplony cały oraz by miał kominek lub inne źródło ciepła (kwestię ocieplenia warto dobrze przemyśleć przed wyborem projektu i technologii, gdyż zdarza się, że pełne ocieplenie kosztuje drugie tyle co sam domek)
 • jakie okna wolimy - czy mniejsze (trudniejsze przy próbach ewentualnych włamań), czy wręcz przeciwnie - marzymy o dużych przeszkleniach? (duże przeszklenia mogą mieć rolety antywłamaniowe ale już raczej nie zamontujemy przy nich stylowych drewnianych okiennic, gdyż nawet jeśli powiedzie się montaż - przy otwieraniu będą na siebie zachodziły) 
 • czy mamy preferencje dotyczące dachu? - przy tym pytaniu warto sięgnąć do planu zagospodarowania i upewnić się, czy nie ma tam dokładnych wytycznych (bywa, że dachy muszą na przykład mieścić się w przedziale 30 - 45 stopni i być dwuspadowe - będzie to oznaczało pożegnanie z planami dachu płaskiego czy domku typu brda, często także z budową wysokiej ścianki kolankowej, która zazwyczaj znacząco zmniejsza kąt dachu, choć niekoniecznie - pytanie wówczas na jak wysoki domek zezwala plan)
 • czy chcemy faktycznie budować domek - czy może wolelibyśmy, by domek był niemal kompletnie prefabrykowany i przywieziony na miejsce? - jeśli dach może być spłaszczony (znów - plan zagospodarowania) możemy rozważyć domki gotowe tzw. domki holenderskie (na specjalne zamówienie domki tego typu mogą mieć także daszek dwuspadowy) - jest to na pewno rozwiązanie wygodne, pytanie tylko czy nam się podoba;

Jaki domek wybrać - nowy czy używany?


Alternatywą dla domku nowego stawianego na pustej działce jest kupno działki z domkiem używanym - warto jednak przed takim zakupem upewnić się:

- czy domek nie jest samowolą budowlaną (czy spełnia warunki planu zagospodarowania, czy nie jest za duży / czy wolno w nim nocować - szczególnie jest to ważne na terenach ogródków działkowych, czy ma dokumenty typu odbiór / pozwolenie na użytkowanie - dotyczy to domków powyżej 35 m2 itp.)
- czy domek nie jest objęty hipoteką lub czy przypadkiem nie jest w nim ktoś zameldowany (mało to prawdopodobne, jednak życie pokazuje, że zdarzają się takie sytuacje)
- czy odpowiada nam ewentualny współudział w ziemi (często domki sprzedawane są na terenach byłych ośrodków wczasowych - wówczas drogi dojazdowe i inne elementy infrastruktury są wspólne, wspólnie należy podejmować decyzje i wspólnie dzielić się kosztami utrzymania, oświetlenia, ochrony itp.)
- czy odpowiada nam sąsiedztwo (czy nie ma w okolicy dyskoteki, uciążliwych usług itp.)

Z pewnością wymienione zagadnienia nie wyczerpują tematu i wiele może nas jeszcze zaskoczyć, warto jednak - na tyle, na ile to możliwe - posprawdzać co się da i odpowiedzieć sobie na pytanie - co nam się po prostu podoba? 😃


kilka pięknych inspiracji:
i domek - cudo :)


Komentarze

 1. Mamy domek na działce w Bieszczadach właśnie całe 32 m2, i nie możemy wszyscy uwierzyć, że cały domek ma tyle metrów co nasz salon we Wrocławiu ha, w takich domkach powierzchnia chyba się magicznie mnożyć. My zbudowaliśmy oddzielnie altanke blisko domku. Znając Ciebie będzie u Was pięknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie! To bardzo miłe słowa :) Faktycznie te małe domki jakoś tak tajemniczo rosną - co bardzo cieszy :) Pozdrawiam cieplutko i życzę pięknego lipca!

   Usuń
 2. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz ale proszę nie umieszczać treści reklamowych - nie będą one publikowane.

Popularne posty