Jakie drewno do domku z balika?

maj 2018

    Majówka mija nam wycieczkowo i jest okazją do pooglądania drewnianych domów (i knajp). Ćwiczę oko i pod wpływem ostatnich lektur balikowych powoli zaczynam wyłapywać różne rodzaje: baliki sosnowe z dużymi, ciemnymi słojami; czerwonawe deski modrzewi; niebieskawy, lekko siny dąb, czy jasne, niemal białe drewno świerku. Świerk podoba mi się najbardziej.

Przyglądam się też sposobom uszczelniania ścian: wełniance z drewnianych strużyn, warkoczom z lnu lub słomy (często trudno mi rozpoznać co widzę i uświadamiam sobie po raz kolejny istnienie specjalizacji, o których do tej pory nie miałam bladego pojęcia :)

Temat szczelności drewnianych domów bardzo mnie ostatnio zajmuje. Czytam o wypaczaniu się drewna, wykrzywianiu, pękaniu - trochę mnie to zniechęca i szukam artykułów, które nie tylko wychwalają drewno ale też mówią wprost jak jest. Od tekstu do tekstu dotarłam do technologii budowy z balików klejonych. Są może mniej efektowne niż drewno lite ale są dużo bardziej odporne na wpływ warunków atmosferycznych, poza tym takie domki prawie nie osiadają (te z balika litego mogą po pierwszym roku obniżyć się kilka dobrych centymetrów, co wpływa na stolarkę okienną, drzwiową i instalacje. Jednak czy baliki klejone są zdrowe? czy kleje nie uczulają? nie wydzielają zapachu? Szukam informacji i znajduję, że kleje są wolne od formaldehydu (kleje poliuretanowe) lub jego zawartość jest daleko poniżej dopuszczalnych norm (w klejach typu modyfikowana melamina) - jednak czy to wszystko, co można się dowiedzieć?

Drążę dalej i szukam na stronach anglojęzycznych - bale klejone są tłumaczone jako laminated logs lub laminated timber. Trochę się uspokajam po słowach: a proven, breathable and safe allergy-friendly choice - jednak czy tak jest w istocie? Może tak.

Przy okazji dowiaduję się, że dużo bardziej mogą uczulać wykładziny dywanowe czy płyty typu OSB. Rozglądam się po domu i uświadamiam sobie, że i w domu, na co dzień, otaczamy się rzeczami, które nie są allergy-safe.

Jak nie popaść w przesadę?
I z jakiego drewna wybudować domek?
Trudna decyzja ;)


Komentarze

Popularne posty