Domek letniskowy na obszarze Natura 2000

kwiecień 2018

Budowa domu na terenie Natura 2000


Działka, która mi się marzy, położona jest w wyjątkowo urokliwym zakątku o wspaniałych walorach krajobrazowych, blisko morza - i niestety leży na obszarze strefy chronionej Natura 2000. Czy można wybudować na niej domek letniskowy?

Po kolei: planuję budowę budynku przeznaczonego na cele rekreacji indywidualnej do 35m2 na podstawie zgłoszenia (i ten mój zamiar jest w zgodzie z prawem budowlanym) jednakże - zgodnie z Art. 29 ust. 3:

"Pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000, zgodnie z art. 59 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko."

- innymi słowy potrzebuję dowiedzieć się, czy moje przedsięwzięcie na obszarze Natura 2000 wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko: 

- krok pierwszy: zgłoszenie domku z dodatkowym dokumentem - KIP (kartą informacyjną przedsięwzięcia) obejmującą opis rodzaju i wariantów przedsięwzięcia, rodzaju technologii, rozwiązań chroniących środowisko i innych (wzór Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia - tu - klik)

- krok drugi: oczekiwanie na odpowiedź ze Starostwa dotyczącą tzw. decyzji środowiskowej - dokładnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przeze mnie mojego przedsięwzięcia - jeśli wszystko pójdzie dobrze odpowiedź może brzmieć: "Podjęto decyzję o odstąpieniu od wymagania sporządzenia oceny oddziaływania inwestycji na obszar Natura 2000."

- może się zdarzyć, że Starostwo będzie chciało wesprzeć się opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i zasugeruje, iż KIP powinnam złożyć również tam,

- jeśli - co zdarza się ponoć rzadko - RDOŚ stwierdzi potrzebę oceny oddziaływania na środowisko - wówczas zleca wykonanie Raportu Oddziaływania na Środowisko - który jest już dokumentem bardzo kosztownym.

Oby, oby, oby - wszystko potoczyło się jednak pomyślnie :) 



Komentarze

  1. Cześć, i jak się sprawa domku potoczyła?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, potoczyła się pomyślnie i nie otrzymaliśmy obowiązku wykonania raportu oddziaływania na środowisko. Pozdrawiam, M.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz ale proszę nie umieszczać treści reklamowych - nie będą one publikowane.

Popularne posty